agencja pr, agencja pr kraków, krakowska agencja pr, agencja public relations, szkolenia public relations, csr, social media kraków, social media agencja, eventy, tworzenie i prowadzenie profili na social mediach, kompleksowa organizacja eventów kraków, najlepsza agencja pr kraków

Najnowsze badania Sharp w Europie. MŚP zagrożone cyberatakami. Pracownicy obawiają się rozwoju AI i braku wsparcia.

  • Prawie trzy czwarte pracowników w Europie ma poczucie, że są nieprzygotowani do wykrywania i zapobiegania cyberzagrożeniom w miejscu pracy
  • Rozwój sztucznej inteligencji wzmaga ich obawy o popełnienie błędu w obszarze cyberbezpieczeństwa w pracy
  • Mimo braku przygotowania, pracodawcy nie zrobili zbyt wiele w ciągu ostatnich dwóch lat, aby edukować pracowników w zakresie pojawiających się zagrożeń cybernetycznych

 

Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Sharp na rynku europejskim wśród 11.000 pracowników MŚP wskazują, że małe i średnie przedsiębiorstwa są bardziej niż kiedykolwiek narażone na cyberzagrożenia. Niemal trzy czwarte (72%) ankietowanych przyznaje, że ta kwestia ich niepokoi. Wielu z nich nie ma odpowiedniego przygotowania, pozwalającego na wykrywanie i unikanie tego rodzaju zagrożeń w pracy.

Zdecydowana większość (84%) pracowników twierdzi, że kwestie cyberbezpieczeństwa są dla nich większym powodem do obaw niż rok temu, podczas gdy prawie jedna czwarta (24%) bardziej niż rok temu obawia się popełnienia błędów, które mogłyby zagrozić cyberbezpieczeństwu w ich miejscu pracy.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Sharp Europe, wiodącego dostawcy produktów i usług technologicznych dla biznesu, objęło jedenaście krajów, w tym Polskę. Wyniki sondażu, przekazanego do publicznej wiadomości 27 listopada br. wskazują, że narastające obawy związane są ze wzrostem znaczenia sztucznej inteligencji. Pomimo tego pracodawcy nie podejmują wystarczających działań, aby przygotować pracowników na nowe cyberzagrożenia.

Prawie trzy czwarte (72%) pracowników europejskich MŚP twierdzi, że nie potrafią dostrzec i uniknąć cyberzagrożeń w pracy, a rozwój AI tylko spotęgował związane z tym obawy. 43% respondentów wskazało AI, jako główny powód większego niż w ubiegłym roku zaniepokojenia. 23% pracowników nie jest w stanie dostrzec zagrożenia bezpieczeństwa pochodzącego od AI, takiego jak phishing e-mailowy, a 34% zgadza się, że AI utrudni wykrycie potencjalnego cyberataku.

Pomimo tych rosnących obaw i braku przygotowania, w ciągu ostatnich dwóch lat pracownikom zapewniono jedynie minimalne szkolenia w zakresie bezpieczeństwa. Badanie Sharp wykazało, że w ciągu ostatnich dwóch lat 41% pracowników europejskich MŚP nie przeszło żadnego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa zorganizowanego przez pracodawców. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że prawie jedna czwarta (24%) nigdy nie brała udziału w żadnym szkoleniu dotyczącym cyberzagrożeń, zorganizowanym przez pracodawcę.

Roland Singer, Vice President of IT Services, Sharp Europe, mówi: „Istnieje niepokojąca dysproporcja między nasilającymi się obawami europejskich pracowników dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, a ich postrzeganą zdolnością do skutecznego radzenia sobie z cyberzagrożeniami w miejscu pracy. Co więcej, liderzy biznesu nie zapewniają swoim pracownikom należytych ani regularnych szkoleń, aby pomóc im radzić sobie z nowymi cyberzagrożeniami. Technologia nieustannie ewoluuje, a szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa powinny dostosowywać się do tego tempa zmian. Liderzy MŚP są odpowiedzialni za wdrożenie solidnego programu szkoleniowego w zakresie cyberbezpieczeństwa; szkolenia powinny być aktualizowane i regularnie organizowane. Tylko w ten sposób można utrzymać wysoki poziom świadomości bezpieczeństwa wśród pracowników. Istotne jest także regularne dostosowywanie szkoleń do potrzeb”.

Badanie firmy Sharp zbiega się w czasie z wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa, m.in. dyrektywy NIS2, która jest pierwszym ogólnounijnym aktem prawa dotyczącym cyberbezpieczeństwa, wprowadzonym w celu zwiększenia ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w UE. Przepisy te wdrożono w obliczu rosnącej liczby cyberataków wymierzonych w europejskie przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, ataki te stały się jeszcze bardziej inteligentne.

Aby uzyskać więcej informacji i porad dotyczących bezpieczeństwa MŚP, odwiedź stronę: https://www.sharp.pl/uslugi-it/cyberbezpieczenstwo/security-awareness-training-platforma-szkoleniowa-z-zakresu 

Uwagi dla redakcji

Badanie zostało przeprowadzone przez Censuswide od 30 października do 8 listopada 2024 r. i objęło 11 003 pracowników małych i średnich przedsiębiorstw z 11 krajów, w tym Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Inne wiadomości

News

NEW IS NOW – Premiery Sharp/NEC na ISE 2025

News

Sharp Europe przejmuje Apsia – francuską firmę z branży cyfrowej transformacji i integracji chmurowej

News

Sharp A201U – jedyny na rynku instalacyjny projektor LCD z laserowym źródłem światła RB