Baner Lucky Monday PR Events

Drukowanie w nanoskali 3D

Niemiecka firma Nanoscribe opracowała najszybszą na świecie drukarkę mikrostruktur i  nanostruktur 3D. Urządzenie jest przystosowane do szybkiego wytwarzania skompli - kowanych trójwymiarowych obiektów polimerowych w mikrometrowej skali, to znaczy mniejszych niż średnica ludzkiego włosa.

Drukarka to nowej generacji system litografii laserowej 3D. W związku z tym prędkość drukowania wzrasta około stukrotnie.

Technika laserowa druku 3D opiera się na nieliniowym efekcie optycznym, jaki powstaje w wyniku wielofotonowej polimeryzacji. Krótkie impulsy lasera aktywują chemiczne i fizyczne zmiany w materiale światłoczułym, powodując powstanie pojedynczego piksela (“woksela”), którego wielkość może być skalowana mocą lasera. Woksel zazwyczaj ma elipsoidalny kształt i jest podstawowym elementem wytworzenia struktury 3D. Przesuwając próbki w stosunku do stałej pozycji ogniskowej lasera, można zapisywać dowolne kształty. Dzięki wbudowanemu ultra-precyzyjnemu napędowi w technologii galvo, proces drukowania przebiega błyskawicznie. Cały system jest w pełni zautomatyzowany. Struktury mogą być zaprojektowane albo w programach CAD kompatybilnych z oprogramowaniem drukarek 3D lub bezpośrednio realizowane w języku skryptowym Nanoscribe – GWL.

Prace w obszarze fotoniki są skoncentrowane na zastąpieniu konwencjonalnej elektroniki optycznymi obwodami wyższej wydajności. W tym celu, systemy Nanoscribe są używane do drukowania falowodów polimerowych osiągając transfer danych większy niż 5 terabitów na sekundę.

 

System ten może być stosowany w obszarach badawczych, takich jak fotonika, mikrooptyka, mikrobiologia, nano-i mikrotechnologia.

 

Źródło: portal Twoje Innowacje

 

NEC NEC szkolenie Politechnika Krakowska Fundacja dla UJ Stowarzyszenie SMOK Bobby Burger
Urząd Marszałkowski Mazda Polska Albi Polska APAX Consulting Group FORCAM GmbH

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Newsletter
dla dziennikarzy:

Agencja PR Kraków i cała Polska
Szkolenia i Warsztaty: